Istorija Spausdinti El. paštas
Parašė en.wikipedia.org   

 

Literatūriniai drovumo aprašymai gali būti atsekti iki Hipokrato dienų, apie 400-uosius metus prieš Kristų. Hipokratas aprašė kažką, kas „per drovumą, įtarimą, nedrąsumą, nebus matomas užsienyje; myli tamsą kaip gyvenimą ir negali iškęsti šviesos arba sėdėti apšviestose vietose; jo kepurė vis dar jo akyse, jis nei matys, nei bus matomas jo paties geros valios. Jis drįsta neprisijungti prie kompanijos, bijodamas būti pažemintas, persistengti gestikuliacijose ar kalbose, arba jaustis šlykščiai; jis mano, kad kiekvienas stebi jį.“

Čarlzas Darvinas rašė apie fiziologinį ir socialinį paraudimo ir drovumo kontekstus. Pirmas psichiatrinio termino paminėjimas, socialinė fobija (phobie des situations sociales), buvo padarytas 1900-ųjų metų pradžioje. Psichologai naudodavo terminą „socialinė neurozė“, kad aprašytų labai drovius pacientus 1930-aisiais. Po ilgo Džozefo Volpo darbo prie sistematinės desensibilizacijos, fobijų tyrimų ir jų gydymo būdų daugėjo. Idėja, kad socialinė fobija buvo atskiras subjektas nuo kitų fobijų, atėjo iš britų psichiatro Izaoko Markso, 1960-aisiais metais. Šią idėją patvirtino Amerikos Psichiatrų Asociacija ir buvo pirma oficialiai įtraukta į trečiąjį Psichikos Sutrikimų Diagnostikos ir Statistikos Vadove leidimą. Į fobijos apibrėžimą 1989-aisiais metais buvo įtraukti gretutinumas su vengiančio tipo asmenybės sutrikimu ir pristatyta apibendrinta socialinė fobija. Socialinė fobija buvo plačiu mastu ignoruojama iki 1985-ųjų metų.

Po psichiatro Michaelio Liebovitzo ir klinikinio psichologo Ričardo Heimbergo raginimų imtis veiksmų, padidėjo dėmesys, skiriamas sutrikimui ir jo tyrimui. DSM-IV (Psichikos Sutrikimų Diagnostikos ir Statistikos Vadovas, 4-as leidimas) suteikė socialinei fobijai alternatyvų pavadinimą – socialinio nerimo sutrikimas. Kasdienio socialinio nerimo psichologijos ir sociologijos tyrinėjimai tęsėsi. Kognityvaus (pažintinio) Elgesio modeliai ir terapijos buvo išplėtoti socialiniam nerimo sutrikimui. 1990-aisiais metais paroksetinas tapo pirmuoju patvirtintu receptiniu vaistu Jungtinėse Amerikos Valstijose socialinio nerimo sutrikimo gydymui.
Socialinė fobija daugeliu atvejų gali būti labai sekinančiu sutrikimu, ypač dėl to, kad tas, kuris kovoja su juo, dažnai kenčia vienas.