Gydymas Spausdinti El. paštas
Parašė en.wikipedia.org   

 

Norint išvengti socialinio nerimo sutrikimo, svarbiausia yra nustatyti sutrikimą ligos pradžioje ir pradėti gydymą. Socialinio nerimo sutrikimas vis dar nėra pripažįstamas pirminėje priežiūros praktikoje, pacientai dažnai pradedami gydyti tik prasidėjus komplikacijomis, pavyzdžiui, klinkinei depresijai ar piknaudžiavimui medžiagomis.

Tyrimai parodė, kad veiksmingas socialinės fobijos gydymas, susidedantis iš dviejų dalių: tam tikrų vaistų vartojimas ir trumpalaikė psichoterapija vadinama kognityvine-elgesio terapija, kurios pagrindinis komponentas yra laipsniško poveikio terapija.


Psichoterapija

Tyrimai parodė, kad kognityvinė-elgesinė terapija gali būti naudinga kelių rūšių nerimo sutrikimams gydyti, ypač panikos sutrikimams ir socialinei fobijai. Kognityvinė-elgesinė terapija, kaip ir parodo pavadinimas, turi dvi sudedamasias dalis - pažinimą ir elgseną. Socialinio nerimo atvejais, kognityvus (pažinimo) komponentas sukelia abejones, ar iš tiesų aplinkiniai nuolat stebi ir taip žiauriai teisia. Pažinimas siekia pakeisti žmonių reakcijas į nerimą skatinančias situacijas. 

Elgsenos komponentas keičia žmonių reakcijas į nerimą provokuojančias situacijas. Jis veikia kaip loginis pažintinės terapijos prailginimas, pagal kurį žmonėms yra parodomas įrodymas realiame pasaulyje, kad jų asocialus mąstymo procesas yra nerealus. Pagrindinis šio komponento elementas yra laipsniška ekspozicija, kurioje pacientai yra pastatomi akis į akį su dalykais, kurių jie slaptai bijo. Laipsniška ekspozicija iš esmės yra nemaloni technika; dažniausiai į tai įeina susidūrimas su bijotina socialine situacija, kuri provokuoja nerima, bet yra pakeliama kiek įmanoma ilgiau, nuo dviejų iki trijų kartų per savaitę. Dažnai yra sudaromas baimės pakopų planas ir pacientas yra pastatomas akis į akį su kiekviena pakopa paeiliui. Tikslas yra mokytis iš besielgiančių kitaip ir stebint reakcijas. Tai turėtų būti daroma su palaikymu ir koncultacija, ir kai gydytojas ir pacientas jaučia, kad yra pasirengę tam. Kognityvinė–elgesinė terapija (KET) socialinei baimei taip pat apima nerimo valdymo treniravimą, kurį gali sudaryti tokios technikos, kaip gilus kvėpavimas ir raumenų atpalaidavimo pratimai, kurie gali būti naudojami „in-situ“ (bet kokioje padėtyje). KET taip pat gali būti vedama dalinai grupinėse sesijose, tokiu būdu palengvinant patirčių dalinimąsi, kitų pripažinimo jausmą ir perprantant elgsenos iššūkius, problemas patikimoje aplinkoje (Heimberg).

Kai kurių tyrimų duomenimis teigiama, kad socialinių įgūdžių treniravimas gali padėti išgydyti socialinį nerimą. Tačiau, dar nėra aišku, ar specifinės socialinių sugebėjimų technikos ir jų treniravimas yra būtinas, ar pakaktų tik pagalbos su bendruoju socialiniu funkcionavimu ir akistata su socialinėmis situacijomis.

Be to, neseniai atliktame tyrime daroma prielaida, kad tarpasmeninė terapija (psichoterapijos forma, daugiausiai naudojama gydyti depresijai) taip pat galėtų būti efektyvi gydant socialinę fobiją.


Farmakologiniai gydymai

ASRS (angl. SSRI)


Atrankiniai serotonino reabsorbcijos slopintojai (angl. Selective serotonin reuptake inhibitors), antidepresantų rūšis, daugelio laikoma pirmo pasirinkimo vaistais gydant bendrąją socialinę fobiją. Šie vaistai pakelia neuromediatoriaus serotonino lygį, be pašalinių padarinių. Pirmasis vaistas formaliai „Food and Drug Administration“ (maisto ir vaistų administracijos) patvirtintas buvo paroxetinas, žinomas kaip Paxil Jungtinėse Amerikos Valstijose arba kaip Seroxat Jungtinėje Karalystėje. Palyginus su senesnėmis šio vaisto formomis, yra mažesnė toleravimo ir priklausomybės nuo šito vaisto rizika. Tačiau, jų veiksmingumas ir padidėjusi savižudybių rizika tapo ginčų priežastimi.

1995-ais metais po eksperimentų, ASRS paroxetino veiksmingumas buvo kliniškai įrodytas (iš pacientų, vartojusių ASRS paroxetiną 55% pasveiko, o iš tų, kurie vartojo placebą, pasveiko 23,9%). 2004-ųjų metų spalio mėnesio tyrimai davė panašius rezultatus. Pacientai buvo gydomi fluoxetinu, psichoterapija, fluoxetinu ir psichoterapija, placebu ir psichoterapija arba placebu. Pirmieji keturi gydymo būdai išgydė nuo 50,8% iki 54,2% pacientų. Iš tų, kuriems buvo paskirtas tik placebas, 31,7% pasiekė 1 ar 2 reitingą pagal Clinical Global Impression-Improvement skalę. Tie, kurie bandė ir terapiją ir vaistus, pagerėjimo nepastebėjo.

Pagrindiniai pašaliniai poveikiai yra dažnai pasitaikantis per pirmąsias savaites, kol kūnas prisitaiko prie vaisto. Galimi simptomai: galvos skausmai, pykinimas, nemiga ir pokyčiai seksualiniame elgesyje. Gydymo sauga nėštumo metu nenustatyta. 2004 m. pabaigoje daug žiniasklaidos dėmesio susilaukė prielaida, kad ASRS vartojimas ir jaunimo savižudybės yra susijusios. Dėl to ASRS vartojant vaikų depresijos atvejais dabar yra duodami „Food and Drug Administration“ įspėjimai tėvams, kurių vaikams gali būti prirašyti ASRS jų šeimos gydytojo. Naujausi tyrimai parodė, kad savižudybių skaičius nepadidėjo. Tačiau tie tyrimai buvo daromi tiems, kuriems buvo nustatyta depresija, nebūtinai tiems, su socialinio nerimo sutrikimu. Tačiau turėtų būti pastebėta, kad pacientai, vartojantys ASRS dėl socialinių fobijų yra daug mažiau linkę į savižudybę, negu pacientai, vartojantys ASRS dėl depresijos.


Kiti vaistai

Nors ASRS dažnai yra pirmasis pasirinkimas gydymui, kiti receptiniai vaistai taip pat yra vartojami, kartais tik jei ASRS nepadaro jokio kliniškai reikšmingo pagerėjimo.

1985-ais metais, prieš ASRS pristatymą, tokie anti-depresantai kaip monoamino oksidazės slopintuvai (MAOS, angl. monoamine oxidase inhibitors MAOI) būdavo dažnai naudojami gydant socialinį nerimą. Jų veiksmingumas atrodo palyginamas arba kartais net pranoksta ASRS arba benzodiazepinus. Tačiau dėl mitybos apribojimų, aukšto nuodingumo perdozavus ir nesuderinamumų su kitais vaistais jo naudojimas kaip socialinių fobijų vaisto yra apribotas. Kai kurie ginčijasi dėl tolesnio jų naudojimo, tačiau tos specialios dietos reikia griežtai laikytis. Naujesnis šio vaisto tipas, atvirkštiniai monoamino oksidazės A potipio slopintuvai (AMAS, angl. Reversible inhibitors of monoamine oxidase subtype A, RIMAs), slopina MAO fermentą tik laikinai, gerindamas priešingo poveikio profilį, bet galbūt mažindamas jų veiksmingumą.
Tokie benzodiazepinai, kaip alprazolamas ir klonazepamas yra ASRS alternatyva. Šie vaistai yra dažnai naudojami trumpalaikiui palengvėjimui, neatidėliotinos pagalbos atveju. Nors benzodiazepinai vis dar kartais yra išrašomi ilgalaikiui kiekvienos dienos naudojimui kai kuriose šalyse, yra daug susirūpinimo dėl tolerancijos vaistams išsivystymo, priklausomybės ir piktnaudžiavimo jais. Rekomenduojama benzodiazepinus skirti tik tiems, kuriems saugesni vaistai nepadeda. Benzodiazepinai padidina GABA (pagrindinis slopinamasis neuromediatorius smegenyse) aktyvumą; poveikis dažniausiai pasirodo per keletą minučių ar valandų.

Naujas antidepresantas mirtazapinas buvo įrodytas esąs veiksmingas gydant socialinio nerimo sutrikimą. Jis yra labai reikšmingas dėl greito poveikio ir nemalonių pašalinių poveikių nebuvimų, susijusių su ASRS (ypač lytinės funkcijos sutrikimas).

Japonijoje, serotonino-norepinefrino reabsorbcijos slopintuvas SNRS (angl. serotonin-norepinephrine reuptake inhibitor SNRI), Milnacipranas yra naudojamas gydant Taijin kyofusho (Japoniškas socialinio nerimo sutrikimo variantas).

Žmonėms, su socialinės fobijos forma, pavadinta veiklos fobija, padėjo beta-blokatoriai (beta-blockers), kurie yra dažniau vartojami norint sumažinti aukštą kraujospūdį. Vartodami mažomis dozėmis, jie kontroliuoja fizinę nerimo išraišką ir gali būti vartojami prieš pasirodymą viešai.

Neseniai buvo sukurtas naujas gydymo metodas. Buvo parodyta, kad didelio d-cycloserine (DCS) dozavimo kombinacija su ekspozicijos terapija palengvina socialinės fobijos efektus. DCS yra senas antibiotinis vaistas naudojamas gydant tuberkuliozę ir jis neturi nerimą mažinančių savybių. Tačiau jis veikia kaip agonistas glutamatergic N-metil-D-aspartato (NMDA) receptorius, kuris yra svarbus mokymuisi ir atminčiai. Įrodyta, kad imant mažą dozę, maždaug 1 valandą prieš ekspozicijos terapiją, galima palengvinti ekstinkcijos mokymąsi, kuris atsiranda terapijos metu.