Tik drovumas ar socialinis nerimo sutrikimas? Spausdinti El. paštas
Parašė medicinenet.com   
Ketvirtadienis, 19 Rugpjūtis 2010 01:59

Pagal Gina Shaw
WebMD Feature

Brunilda Nazario apžvalga

Peteris (vardas išgalvotas) buvo protingas, supratingas verslininkas su filosofijos daktaro laipsniu ir šviesia ateitimi. Jis greitai kopė karjeros laiptais, bet kai jam buvo pasiūlytas dar vienas paaukštinimas (toks, kuris buvo jo svajonių išsipildymas) jis jo atsisakė, rizikuodamas savo karjera. Kodėl? Mintys, kad būsi dėmesio centre svarbiuose susitikimuose, reikalavimai naujame poste nubloškė Peterį į tamsą: desperatišką paniką, užpildytą fiziniais negalavimais, tokiais kaip raudonis, prakaitavimas, širdies ritmo sutrikimai.

Peteriui buvo diagnozuotas psichiatrų vadinamas Socialinis Nerimo Sutrikimas (ang. SAD) - uolumas, irzlumas, įkyri baimė dėl kruopštaus tikrinimo ar neigiamo aplinkinių įvertinimo. Žmonės turintys SAD, kitaip žinomą kaip sociofobija, yra linkę jautriau reaguoti į kritiką, atstūmimą, turi sunkumų gindami savo teises ir kenčia dėl menko savęs vertinimo. Socialinė baimė gali būti "apibrėžta", kaip Peterio (jis bijojo tik būti tiriamas aplinkinių darbe) arba "bendrinė" - kur kas labiau silpninanti sąlyga, kuri gali privesti nuo restorano stalo vengimo iki draugo vestuvių palikimo dėl visiško siaubo.

Kai vasario mėnesį antidepresantiniai vaistai Effexor ir Zoloft buvo įtraukti į sąrašą daugybės vaistų, kurie patvirtinti gydyti Socialinį Nerimo Sutrikimą, atsinaujino reikalingumas domėtis šiuo menkai žinomu sutrikimu. Ar SAD tai tik kitas vardas didžiuliui drovumui apibūdinti?


Gyvenimo stabdymas

Visiškai ne, sako daugelis autoritetingų psichiatrų. "Daugelis yra bent truputį drovūs. Jei tu esi drovus, tu gali jaustis nepatogiai turėdamas eiti į vakarėlį, kuriame nieko nepažįsti, tačiau tu eini. Tu paspaudi save ir dalyvauji, po kurio laiko atsipalaiduoji ir pradedi bendrauti.", - teigė Rudolf Hoehn-Saric, medicinos daktaras, nerimo sutrikimų klinikos vadovas Džono Hopkinso universitetinėje ligoninėje. "Asmuo, turintis socialinę fobiją, žvelgiant į tą patį vakarėlį, būtų apimtas tokios baimės, kad jis ar ji pajustų netgi fizinius sutrikimus: ko gero pykinimą, prakaitavimą, pagreitėjusį širdies plakimą, svaigimą, bet mėgintų suvaldyti tai, jei tik įmanoma. Tai tik laipsnio klausimas."

Kitaip tariant, paprastas drovumas gali komplikuoti tavo gyvenimą. Socialinė fobija savo savybėmis gali jį stabdyti. "Išskirtinė Socialinio Nerimo Sutrikimo savybė ta, kad atsiranda kenkimas sau", - aiškino Sy Atezaz Saeed, medicinos daktaras, psichiatrijos departamento ir medicininės elgsenos Ilinojaus Koledžo Medicinos Universitete pirmininkas, vienas iš direktorių Nerimo ir Nuotaikos Sutrikimų universitetinėje klinikoje. Vidurinės mokyklos moksleivis gali būti taip užvaldytas baimės viešai sakyti kalbą (beje, daugelis jaunuolių turi šį sutrikimą), kad neįvykdo užduoties ir susikerta pamokose. Verslininkui Peteriui SAD kėlė pavojų jo karjeros progresui. "Man teko gydyti ligonių, kurie yra labai kompetetingi, bet dirba darbus žemesnius nei jų gebėjimai leistų, tik dėl baimės paprašyti paaukštinimo ar mėginimo susirasti geresnį darbą", - sakė Hoehn-Saric. Šis faktas gali paaiškinti, kodėl 70% turinčių SAD yra mažiau uždirbantys ir beveik 50% nebaigia vidurinės.


Dažniau pasitaikantis nei manai

Koks Socialinio Nerimo Sutrikimo paplitimas? Skaičiai kinta, tačiau pagal naujausius tyrimus, apie 8% populiacijos tam tikru gyvenimo metu patiria socialinę fobiją - pakeldmi šį sutrikimą į trečią vietą tarp dažniausiai pasitaikančių psichinių sutrikimų, nusileidžiant tik pagrindinei depresijai ir priklausomybei nuo medžiagų. Tai taip pat plačiai nenustatomas sutrikimas, sakė Saeed. "Pagal vieną tyrimą, mažiau kaip 1% pacientų su SAD buvo diagnozuoti ir išgydyti".

Dalis problemos: SAD dažnai plakama su pagrindine depresija - kuri ateis pirma - psichinės būklės kokteilyje, taigi psichiatrai gali diagnozuoti ir gydyti depresiją ignoruodami Socialinį Nerimo Sutrikimą.

Vis dėlto, kai tai diagnozuojama ir gydoma, žmogus gali tikėtis esminio gyvenimo pagerėjimo. Saeed paciantas Peteris, patyrė savo karjeros pakilimą po SAD gydymo. Hoehn-Saric apibūdino vidurinės mokyklos moksleivį, kurio socialinės fobijos buvo tokios didelės, kad negalėjo netgi įeiti į mokyklos valgyklą; po vargų keliuose koledžuose, su gydymu jis rado nedidukę New England įstaigą, kuri suprato jo poreikius ir yra puiki vieta tiek akademiškai tiek socialiai.

Dauguma ekspertų propaguoja kombinuotą SAD gydymą, naudojant abu pripažintus būdus: gydymą vaistais ir tai, kas vadinama kognityvine-elgesine terapija. "Vaistai sumažina pagrindinį nerimą, o kartu ir depresiją, kas dažnai pasitaiko tarp žmonių, kurie socialiai taip gerai nefunkcionuoja," sakė Hoehn-Saric. "Tai gali numušti nerimo bangas kai tenka atsidurti socialinėse situacijose, ir jei gali sumažinti pradines reakcijas - smakro virpėjimą, rankų drebėjimą ir prakaitavimą, veido raudonavimą - jei pašalinsi šias kibirkštis, žmogus nepateks į nepatogumų užburtą ratą."

Tačiau to paprastai nepakanka. Kognityvinė-elgesinė terapija socialinį nerimo sutrikimą paprastai įvelia į "demaskavimą" - paciantas susiduria su savo baimėmis. "Pirmiausia, žmonės įsivaizduoja situaciją ir žiūri į ją kaip pašaliniai. Kiek realios yra jų baimės? Jie mokomi pakeisti savo mąstymą ir tada jie pastato save į socialines situacijas, kad sumažintų savo nerimą," sakė Hoehn-Saric.

Grupinė terapija socialiniam nerimo sutrikimui dažnai veikia ypač gerai, kol žmonės su SAD jaučia nepatogumą grupėse ir atsiverdami kitiems žmonėms. "Jie pamato, jog kiti žmonės yra lygiai tokie patys ir jie dabar tvarkosi geriau, taigi čia yra šiek tiek vilties ir jiems. Ir kai jie pradeda jaustis komfortabiliau terapeutinės grupės aplikoje, jie gali tai perkelti ir į kitas socialines situacijas."

Tai ilgas procesas. Nesitikėkite, jog socialinis nerimo sutrikimas išnyks po aštuonių savaičių gydymo, sako Saeed - greičiaų aštuoneri mėnesiai ar vieneri metai būtų realistiškiau. "Vienas iš SAD sunkumų tas, kad po tiek daug laiko, kiek turi šį sutrikimą, jie turi pradėti nepaisyti detalių," sakė jis. "Net kai simptomai nebevaldomi, išskyrus kai išeini ir užsiimi veikla, kurios bijojai, tu nežinai kokia bus tavo reakcija. Taigi galiausiai turi susidurti su savo baimėmis."

Publikuota Kovo 24, 2003.